Komentarze
  Polecane

  Uwaga skimming!

  Dla wyjaśnienia skimming jest przestępstwem polegającym na nielegalnym skopiowaniu paska magnetycznego karty w celu wytworzenia jej kopii. Nielegalna karta umożliwia dokonywanie różnych transakcji płatniczych (nie tylko wypłacanie gotówki z bankomatów). Każdy posiadacz rachunku, który padł ofiarą skimmingu może być pewien, że operacje wykonywane fałszywymi kartami obciążą jego konto.

  Niestety skimming staje się coraz popularniejszym przestępstwem, które umożliwia bardzo szybkie wzbogacenie się kosztem okradzionych klientów banków. Niemal każdy posiadacz karty korzysta w mniejszym lub większym stopniu z bankomatu w ciągu miesiąca. Nie ma znaczenia, czy klient jest bogaty czy biedy. Zazwyczaj o kradzieży dowiaduje się w momencie sprawdzenia salda konta. I niestety tylko w bardzo niewielu przypadkach jest to błąd spowodowany awarią systemu bankowego. Po wnikliwej analizie historii okazuje się, że za brak środków na koncie odpowiadają wypłaty z bankomatów w różnych miastach Polski.

  W jaki sposób dokonywana jest kradzież?
  Złodzieje umieszczają w bankomatach specjalne urządzenia, które za pomocą czytnika odcyfrowują z paska magnetycznego dane oraz za pomocą mikrokamery PIN. Wszystkie urządzenia zamontowane są na zewnątrz bankomatu. Ci klienci, którzy korzystają z bankomatów swojego banku z łatwością zauważą wszelkie zmiany w wyglądzie bankomatu.

  Aby bezpiecznie korzystać z bankomatu należy:
  -korzystać jak najczęściej z tego samego bankomatu
  -sprawdzać, czy na bankomacie nie są zamontowane żadne obce urządzenia
  -jak najczęściej sprawdzać saldo konta, by wychwycić wszystkie te transakcje, które nie zostały przez nas zrealizowane
  -przy wpisywaniu PIN-u zasłonić klawiaturę ręką
  -o każdym niepokojącym spostrzeżeniu dotyczącym salda konta lub wyglądu bankomatu jak najszybciej powiadomić Bank oraz Policję,

  Jeśli potrzebujesz gotówki, a bankomat wygląda podejrzliwie, to lepiej zrezygnuj z wypłaty gotówki i poszukaj innego bankomatu. Czasem lepiej jest zapłacić nawet prowizję niż paść ofiarą skimmingu.

  Leave a Reply

  You must be logged in to post a comment.