Komentarze

  Zaciągasz kredyt hipoteczny? Spójrz na WIBOR

  Zaciągasz-kredyt-hipoteczny?-Spójrz-na-WIBOR

  Decydując się na kredyt hipoteczny, szukamy oferty z jak najniższym oprocentowaniem, które przekłada się na wysokość miesięcznej raty. Problem jednak w tym, że jeśli nawet rata była bardzo niska w chwili zaciągania zobowiązania, nie oznacza to, że będzie taka sama za rok. Biorąc kredyt hipoteczny, warto spojrzeć na WIBOR.

  Już od dwóch lat stopy procentowe w Polsce znajdują się obecnie na bardzo niskim poziomie, a dodatkowo zostały przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze bardziej obniżone w marcu. Niskie stopy wiążą się z obniżeniem poziomu WIBOR-u, a to oznacza tańsze kredyty, także te hipoteczne. Kredytobiorcy powinni jednak być również przygotowani na wzrost stóp, co prędzej czy później przecież nastąpi.

  Zmiany wysokości rat zależą od WIBOR-u

  Oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się z dwóch części. Stała to marża, a zmienna – WIBOR.

  WIBOR to skrót od terminu Warsaw Interbank Offered Rate, który określa wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym w naszym kraju. Innymi słowy, banki w ten sposób określają stawki, po których są skłonne pożyczać pieniądze. Sesja, na której są ustalane, odbywa się codziennie o godzinie 11:00 i uczestniczą w niej największe banki działające na terenie kraju.

  To właśnie zmiana WIBOR-u wpływa bezpośrednio na zmianę poziomu oprocentowania kredytu – w tym hipotecznego, a tym samym na wysokość raty. Wskaźnik ten jest bezpośrednio uzależniony od wysokości stóp procentowych NBP. Jeśli przyjrzymy się modelowemu kredytowi na 300 000 zł, zaciągniętemu na 25 lat, możemy wykazać następującą zależność: wzrost WIBOR-u o 1% oznacza wzrost raty o 10%. Podobnie jest ze spadkiem.

  Czy bać się gwałtownych zmian?

  Jeśli spojrzymy na aktualny kurs WIBOR 3M, kształtuje się on na poziomie 1,65%, a jeszcze w 2008 roku wynosił 6%. Widać ogromną różnicę, która przekłada się na wysokość raty. Trudno powiedzieć, jaka będzie sytuacja za kolejnych kilka lat. Może się okazać, że WIBOR znowu gwałtownie wzrośnie pod wpływem np. sytuacji politycznej albo z powodu kolejnego kryzysu gospodarczego na świecie.

  Takie skoki WIBOR-u mogłyby być bardzo dużym zagrożeniem dla możliwości spłacania zobowiązań przez kredytobiorców. Mogłoby to oznaczać bardzo wysoki wzrost raty, która stałaby się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zapewne, niektórzy kredytobiorcy ratowaliby się sprzedażą mieszkań, by spłacić kredyt. Nie wiadomo jednak, jak kształtowałyby się ceny nieruchomości (duża podaż mogłaby obniżyć ceny). Miejmy również na uwadze to, że sprzedaż nieruchomości to czasami długotrwały proces. 

  Comments are closed.