Komentarze

  Jaki kredyt hipoteczny dla przedsiębiorcy – prywatny czy firmowy?

  Jaki-kredyt-hipoteczny-dla-przedsiębiorcy---prywatny-czy-firmowy?

  Oferta banków dla osób prowadzących działalność gospodarcza jest coraz bogatsza. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu liczby samozatrudnionych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Banki dostrzegają ten trend i choć nadal w pewnym stopniu dyskryminują drobnych przedsiębiorców, to coraz częściej konstruują swoje oferty z myślą o tej grupie klientów. Jak wygląda sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego? Lepiej jest zaciągnąć go na firmę czy osobę prywatną?

  Firmy jednoosobowe mogą liczyć zarówno na możliwość skorzystania z oferty adresowanej do osób fizycznych, jak i klientów sektora MSP. Nie inaczej jest w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

  Korzyści kredytu prywatnego na cele firmowe

  Osoby fizyczne zaciągają kredyty hipoteczne w celach prywatnych, takich jak zakup mieszkania czy rozbudowa domu. Jednak w przypadku, gdy prowadzą one działalność gospodarczą mogą wykorzystać tego rodzaju produkt finansowy do sfinansowania inwestycji związanej z prowadzonym biznesem. Zalety tego rodzaju rozwiązania wynikają przede wszystkim z jego natury podatkowej. Spełnienie określonych założeń pozwala bowiem zakwalifikować odsetki od kredytu do wydatków związanych z prowadzoną działalnością.

  Uwaga na fiskusa!

  Kredytowanie zakupu nieruchomości o charakterze prywatnym ze środków pozyskanych w ramach kredytu firmowego jest ryzykowne. Kontrole skarbowe są zmorą każdego przedsiębiorcy, a w takim przypadku fiskus może nałożyć na nas karę finansową. Decyzja o wyborze kredytu hipotecznego na firmę powinna być przemyślana – również pod kątem stanowiska urzędu skarbowego.

  Banki nie przepadają za drobnymi firmami

  Aby ocenić, który kredyt hipoteczny jest bardziej opłacalny, należy dokładnie zapoznać się z ofertami kredytobiorców. Nie sposób jednak nie zauważyć, że banki podchodzą dość sceptycznie do zysków wypracowywanych przez małe firmy, traktując je jako niepewne i nieregularne. W ich oczach, zdecydowanie lepiej wypadają osoby zatrudnione na etacie. Fakt ten sprawia, że drobni przedsiębiorcy muszą liczyć się z wyższymi kosztami kredytu niż etatowcy. Ponadto w ich przypadku procedura oceny zdolności kredytowej jest bardziej skomplikowana, co przekłada się na wydłużenie czasu załatwiania wszelkich formalności.

  Comments are closed.