Komentarze

  Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

  Na-co-zwracać-uwagę-przy-wyborze-kredytu-hipotecznego?-

  W szerokim rynku kredytowym możemy, a w zasadzie powinniśmy poszukać najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego. Umowy kredytowe, nierzadko kryją w sobie kruczki i pułapki, które mogą nas wiele kosztować.

  Podjęcie decyzji o zakupie własnego domu czy mieszkania wiąże się najczęściej z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Sprawdzenie zdolności kredytowej to pierwszy krok na dość długiej drodze do finalizacji transakcji (przelewu na konto dewelopera/sprzedającego nieruchomość). Droga ta wcale nie jest usłana różami, a raczej wieloma pułapkami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

  Prowizje, marże i opłaty – koszty kredytu

  Bank nie jest bezinteresowny podczas udzielania kredytów hipotecznych, musi na nich zarobić. Duże sumy kredytów na zakup nieruchomości niosą ze sobą ogromne ryzyko dla obu stron transakcji, dlatego niemal zawsze umowa przewiduje konieczność zakupu przez kredytobiorcę ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia nieruchomości. Warto samemu zakupić takie ubezpieczenie, a nie korzystać z pierwszej lepszej oferty banku składanej w pakiecie z kredytem. Często wyjdzie to po prostu taniej. Zdarza się, że bank proponuje obniżenie marży i prowizji w zamian za zakup konkretnego ubezpieczenia. Należy wówczas przeliczyć, co bardziej się opłaca i pamiętać, aby sprawdzić zakres i warunki ubezpieczenia.

  Wysokość marży bankowej, będącej składnikiem oprocentowania, jest zróżnicowana ze względu np. na politykę danego banku. Wysokość marży i prowizji jest często regulowana dla danego klienta, jeśli korzysta on z dodatkowych – uzupełniających – usług banku (ubezpieczenie, założenie konta, karta kredytowa, itp.). Pamiętajmy, że marża jest ustalona raz na cały okres trwania umowy (jest to parametr stały, którego wielkość można zmienić jedynie aneksem wyrażającym zgodę obu stron).

  Na koszt kredytu składa się zazwyczaj kilka składowych. Zwróćmy uwagę nie tylko na wysokość prowizji za usługi banku, ale także tej za przystąpienie do kredytu. Ponadto, zaskoczyć nas mogą opłaty za wycenę nieruchomości i inne. Pytajmy dokładnie o każdy koszt, który poniesiemy w związku z przystąpieniem do transakcji kredytowej.

  Promocje

  Kredyt hipoteczny kusi czasem promocjami typu: niższa marża, 0 proc. prowizji, itp. Należy uważnie czytać warunki takich ofert, gdyż nierzadko są one ustalane jedynie na określony czas (kilka miesięcy, rok). Ponadto, warunki, które należy spełnić, by skorzystać z promocji mogą być trudne do spełnienia po pewnym czasie, a wówczas bank np. będzie mógł podnieść oprocentowanie kredytu.

  Inne haczyki

  Przystępując do kredytu hipotecznego zwróć uwagę także na:

  • warunki wcześniejszej spłaty,
  • warunki przewalutowania kredytu,
  • możliwość wydłużenia okresu spłaty,
  • warunki przekazywania przez bank kolejnych transzy kredytu.

  Kredyt hipoteczny to na ogół długoterminowe zobowiązanie wobec banku. Warto zatem, szczegółowo podejść do jego tematu i wnikliwie zapoznać się z ofertą, z którą wiążemy się na lata.

  Comments are closed.