Komentarze

  Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

  Na-co-zwracać-uwagę-przy-wyborze-kredytu-hipotecznego?-

  Decydując się na kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty, ale i wymagane formalności, maksymalny okres kredytowania oraz czas rozpatrywania wniosku kredytowego.

  Wielu młodych Polaków mieszka dzisiaj w wynajmowanych mieszkaniach. Jest to jedyne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie stać nas na własne lokum.  Przez ostatnie kilka lat wiele zmieniło się w aspekcie oceny zdolności kredytowej kredytobiorców. Kryzys gospodarczy, przemiany bankowe – wszystko to miało wpływ na zaostrzenie rygorów udzielania kredytów hipotecznych.

  Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego? Najistotniejszym parametrem jest oczywiście jego całkowity koszt. Składają się na niego odsetki, prowizja za udzielenie kredytu oraz koszty ubezpieczeń etc. Oprocentowanie tego typu kredytów jest relatywnie niskie, obecnie mieści się bowiem w granicach od 4 do 6 procent. Marża to realny zysk dla banku i oscyluje w granicach od 1,5 do nawet 3 procent. Każdy bank ma swoją własną politykę cenową w tym zakresie.

  Kolejnym istotnym czynnikiem są formalności, których należy dopełnić. Jedne banki słyną z bardziej liberalnej polityki, inne wymagają od kredytobiorcy przedłożenia szeregu dokumentów. Większość instytucji finansujących akceptuje nie tylko umowę o pracę, ale również umowy o charakterze cywilno-prawnym. Wówczas ciągłość zatrudnienia nie może być krótsza niż 12 miesięcy. Ponadto podczas oceny konsumenckiej zdolności kredytowej instytucja finansowa może zażądać okazania ostatnich wyciągów z naszego konta osobistego. Nie będzie to wymagane w sytuacji, kiedy wynagrodzenie uzyskujemy na konto w banku, w którym wnioskujemy o kredyt. W sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa okaże się za niska dla wnioskowanej kwoty, bank może rościć sobie prawo do wymogu rezygnacji z karty kredytowej. W skrajnych przypadkach bank będzie chciał, abyśmy jak najszybciej spłacili nasze dotychczasowe zobowiązania finansowe.

  Comments are closed.