Komentarze
  Polecane

  Co robić, jeśli ostatnia transza nie wystarczy?

  Co-robić,-jeśli-ostatnia-transza-nie-wystarczy?

  Starając się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów: kredyt indeksowy i kredyt denominowany. Co należy zrobić, jeśli ostatnia transza takiego kredytu nie wystarcza do realizacji zaplanowanej inwestycji?

  Obecnie jest to już tylko czysto teoretyczne rozważanie, ponieważ kredyty walutowe praktycznie nie istnieją. Kredyty przyznawane są jedynie w polskiej walucie. Nie można wykluczyć, że kiedyś banki wznowią oferty kredytów walutowych. Warto wiedzieć, jaki wówczas kredyt wybrać, by później nie zastanawiać się, co robić, jeżeli ostatnia transza kredytu okaże się niewystarczająca. Wszystko zależy od kursu obcej waluty. Comperia.pl dokładnie wyjaśnia, na czym polega kredyt indeksowy, a na czym kredyt denominowany.

  Kredyt indeksowy polega na pożyczeniu konkretnej kwoty w polskiej walucie, chociaż spłacać go będziemy w obcej walucie. Wszystko jednak zależy od kursu euro, dolarów czy franków szwajcarskich, a więc tak naprawdę nie wiemy, ile nam przyjdzie zwrócić bankowi. Pożyczając jednak na przykład 300 tys. zł, tyle w rzeczywistości otrzymamy, mamy zatem wówczas szansę, aby doprowadzić do końca naszą inwestycję.

  Kredyt denominowany działa na nieco innych zasadach, ponieważ pożyczamy pieniądze w obcej walucie. Jeżeli więc na przykład wyliczyliśmy nasze potrzeby na 100 tys. euro przy określonym kursie euro i zdecydowaliśmy się na cztery transze wypłaty kredytu, to przy zmianie kursu – a nie można tego wykluczyć –  może okazać się, że ostatnia transza wyniesie nie 50 tys. euro, a na przykład 35 tys. euro. Co w takiej sytuacji może zrobić kredytobiorca, by mógł dokończyć swoją inwestycję?

  Może złożyć wniosek w banku o kolejny kredyt, ale wówczas może okazać się, że nie ma już zdolności kredytowych, więc bank odmówi przyznania kolejnego kredytu. Poza tym kolejny kredyt to kolejne obciążenie finansowe kredytobiorcy. Nie każdego stać na kolejny koszt, nawet jeśli ma zdolność kredytową. Zawirowania kursów walut należy zawsze się spodziewać i w miarę możliwości unikać kredytów walutowych, chociaż zwykle były to tańsze kredyty niż w polskich złotych i dlatego je wybierano.

  Na razie kredytów walutowych nie ma w ofercie banków, ale nie oznacza to, że w przyszłości nie powrócą, dlatego problem ten należy szczegółowo rozważyć. Zainteresowanie kredytami hipotecznymi zawsze będzie duże, ponieważ wiadomo, do jakich celów służą. Zawsze będziemy kupować mieszkania i nie zrezygnujemy z budowy domów. Przy podejmowaniu takich poważnych decyzji dobrze jednak pamiętać, że kredyty powinno się brać w takiej walucie, w jakiej zarabiamy pieniądze.

  Comments are closed.