Komentarze

  Ile dni trwa udzielanie kredytu hipotecznego?

  Ile-dni-trwa-udzielanie-kredytu-hipotecznego?

  Pomimo tego, że obecnie w porównaniu do lat poprzednich zwiększyło się tempo przyznawania kredytu hipotecznego o kilka dni, to i tak wciąż jest to proces długotrwały. Jak długo trzeba czekać na udzielenie kredytu na mieszkanie?

  Uzyskanie kredytu to proces długi i pracochłonny. Czasami istnieje możliwość przyspieszenia decyzji kredytowej i podpisanie umowy w ciągu tygodnia, ale taka opcja na ogół rzadko się to zdarza. Najczęściej od złożenia wniosku kredytowego do podpisania umowy kredytowej mija około 3-4 tygodni.

  Warto się przygotować

  Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wysoką kwotę i na długi okres. Każdy błąd w tej sprawie będzie się za kredytobiorcą ciągnął długie lata. W związku z tym przed wyborem odpowiedniego banku i oferty warto dokładnie zapoznać się z kilkoma różnymi propozycjami. Szukając oferty właściwej do naszych predyspozycji finansowych, powinniśmy je porównać na podstawie kilku parametrów – należą do nich m.in. cena kredytu, wymagany wkład własny, ubezpieczenie, produkty dodatkowe.

  Pomoc doradcy kredytowego

  Potencjalni kredytobiorcy, którzy nie mają czasu na samodzielne szukanie odpowiedniej oferty kredytowej, mogą skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Taka osoba przeprowadzi dla nas wstępną analizę naszej sytuacji finansowej i dokona selekcji ofert kredytowych. Pomoc doradcy kredytowego pozwoli nam uniknąć czasochłonnego poszukiwania kredytu i wielu wizyt w bankach. Warto wiedzieć, że z porady doradcy możemy skorzystać także w trakcie wypełniania wniosku kredytowego i kompletowania dokumentów.

  Jak przyspieszyć decyzję kredytową?

  Pamiętajmy, że czas oczekiwania na decyzję kredytową w dużej mierze zależy od nas samych. Na ogół cały proces kredytowy trwa około miesiąca. W tym czasie bank sprawdza wszystkie dostarczone przez nas dokumenty, analizuje naszą zdolność kredytową, a także weryfikuje naszą wiarygodność w BIK-u i BIG-ach. Gdy będziemy dobrze przygotowani do procesu kredytowego, czyli dostarczymy w terminie wszystkie dokumenty właściwe wypełnione, wtedy cała procedura może skończyć się szybciej. Gorzej jest, gdy w dokumentach będą braki, wtedy oczekiwanie na decyzję kredytową się wydłuża.

  Kredyt a dokumenty

  Rodzaj i liczba dokumentów, które trzeba złożyć w banku wraz z wnioskiem kredytowym są niemal identyczne w każdym banku, zależąc od wewnętrznych przepisów danej instytucji finansowej. Starając się o kredyt hipoteczny na mieszkanie nabywane z rynku pierwotnego, powinniśmy przygotować się na dłuższą listę dokumentów, przy nieruchomości z rynku wtórnego jest ona krótsza.

  Comments are closed.