Komentarze

  Które banki nie podniosły marż kredytów hipotecznych?

  Które-banki-nie-podniosły-marż-kredytów-hipotecznych?

  Na przełomie roku 2015/ 2016 aż 14 banków zdecydowało się na podniesienie marż kredytów hipotecznych. Bankowcy tłumaczą, że te podwyżki wynikają z ryzyka gospodarczego oraz zmian wynikających z rekomendacji S. Jednak wielu ekspertów jak główna przyczynę podwyżek wskazuje podatek bankowy. Które z banków nie zdecydowały się na podwyżkę marż kredytów hipotecznych?

  Jeszcze przed wejście w życie podatku bankowego wiele banków zmodyfikowało siatki marż kredytów hipotecznych. Do tej pory na zmiany zdecydowało się 14 banków. Natomiast nie zmieniła się oferta tylko w dwóch bankach: PKO BP oraz Banku Millennium.

  Banki wyprzedziły ustawodawcę

  Podatek bankowy wszedł w życie 1 lutego 2016 roku. Zapisy ustawy określającej zasady naliczania tej daniny nałożonej na banki i ubezpieczycieli wyraźnie zaznaczają, że wprowadzenie podatku nie powinno stanowić podstawy do zmiany warunków usług finansowych oraz ubezpieczeniowych. Podobne stanowisko przyjmują autorzy podatku bankowego. Wiele banków wprowadziło jednak zmiany w cennikach usług i produktów bankowych jeszcze przed wejście w życie podatku bankowego. Od momentu rozpoczęcie prac sejmowych dotyczących tej daniny prawie wszystkie banki automatycznie podniosły marze stosowane przy kredytach hipotecznych.

  Pożyczanie będzie droższe

  Od lutego 2016 roku w ING Banku Śląskim oraz Banku Zachodnim WBK obowiązuje nowa oferta kredytów hipotecznych, obejmująca wyższą stawkę prowizję oraz marżę. W ING Banku Śląskim marże kredytowe w nowej ofercie wzrosły o 0,25 pp., natomiast w Banku Zachodnim WBK w propozycji ze zmiennym oprocentowaniem, marża wzrosła o 0,2 pp.

  Po analizach zmian okazuje się, że w wyniku wejścia w życie podatku bankowego w kilkunastu bankach marże wzrosły od 0,1 pp. do 0,5 pp. Przeciętna skala podwyżek marż kształtuje się na podobnym poziomie, co wysokość podatku bankowego, a więc 0,44 proc.

  Kredytobiorcy, którzy zdecydują się na kredyt hipoteczny po podwyżkach muszą się liczyć z wyższymi kosztami całościowymi. Mogą one wzrosnąć o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Gdzie marże bez zmian?

  W ostatnim czasie wysokość marż nie zmieniła się jedynie w dwóch bankach: PKO BP oraz Banku Millennium. Bank PKO BP zapowiada zmiany w tabeli opłat i prowizji, jednak zapewnia, że w chwili obecnej nie planuje podwyższania marz kredytów hipotecznych.

  Comments are closed.