Komentarze

  Kredyt Rodzina na swoim jest super

  Kredyt Rodzina na swoim narodził się z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury w 2006 roku. Miał być formą pomocy rodzinom, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy. Wieść o kredycie rozniosła się wśród kredytobiorców bardzo szybko, a Rodzina na swoim stała się niezwykle popularna.

  Aby udzielać kredytu z dopłatą banki musiały po prostu podpisać stosowną umowę z BGK. Mieszkanie również powinno spełniać określone normy.Postarali się o to deweloperzy, którzy swoje inwestycje podporządkowywali wymaganiom programu. Powierzchnia mieszkania miała wynosić do 75m2, domu do 140m2. Nowe lokum mogło pochodzić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Osoby zainteresowane programem musiały pozostawac w legalnym związku małżeńskim lub samotnie wychowywać dzieci. Niestety samotni nie zostali zakwalifikowani do kredytu Rodzina na swoim. Co najważniejsze, państwo zobowiązało się dopłacać połowę odsetek od kredytu przez okres pierwszych ośmiu lat. Super? Jasne! Rodziny marzące o własnych czterech kątach w końcu zobaczyły światełko w tunelu.

  Niestety, grudzień 2010 przyniósł kolejne ograniczenia. Kredyt Rodzina na swoim pozostaje super, ale dla mniejszej grupy młodych rodzin. Młodych, gdyż pojawiła się górna granica wiekowa – 35 lat. Starsi mogą zapomnieć o dopłacie. Zmniejszyła się powierzchnia kupowanych dzięki dopłacie lokali. Dla domu będzie to 70m2, dla mieszkania 50m2. Mieszkania nie mogą juz pochodzić z drugiej ręki, muszą być zupełnie nowe. Droższe i w lepszej lokalizacji także się nie załapią. Np. w Warszawie limit cen spadnie z 9 tys. zł. za m2 do 7,1 tys. zł. za m2. Samotni wciąż nie dostaną kredytu z dopłatą. Zmiany zaczną obowiązywać od kwietnia 2011 roku.

  Ci, którzy nie spełniają nowych kryteriów, muszą się spieszyć. Reszta powinna się przynajmniej zdecydować, gdyż kredyt Rodzina na swoim będzie istniał tylko do końca 2012 roku. Później można pożegnać się z ośmioletnią pomocą od państwa. Rodzinom, które marzą o swoim już nie będzie tak super.

  Leave a Reply

  You must be logged in to post a comment.