Komentarze

  Różne programy

  Różne programy kredyt dom zakup

  Na początku 2007 roku weszła w życie ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W pierwszym okresie jej funkcjonowania warunki preferencyjne nie były zbyt atrakcyjne, nic więc dziwnego,  że zainteresowanie tymi kredytami było raczej umiarkowane

  Zresztą na początku 2007 roku o kredyt na dom, czy też może inaczej, o kredyt mieszkaniowy było jeszcze stosunkowo łatwo, warunki kredytowania nie były jeszcze tak surowe jak obecnie i oprocentowanie było jak na owe czasy dość atrakcyjne. Jednakże w połowie tego roku Polskę dopadł kryzys i banki diametralnie zmieniły swoją strategię kredytową. Zaostrzone zostały warunki kredytowe, podniesiono prowizje i marże, zaostrzono obliczanie zdolności kredytowej klienta, a warunkiem uzyskania takiego kredytu jest wkład własny oraz jego ubezpieczenie. Nic więc dziwnego, że niemal natychmiast zwiększyło się zainteresowanie kredytami z dopłatami.

  Nie ma chyba osoby, rodziny, która nie marzyłaby o własnych czterech ścianach.  Najczęściej o własne mieszkanie, własny dom zabiegają młode małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci i to przeważnie do nich skierowana jest oferta, a właściwie program rządowy \\\”rodzina na swoim\\\”, czyli kredyt na dom z dopłatami. Inicjatywa rządowa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów banków, które biorą udział w tym programie. Jednak że nie wszystkie osoby mogą się starać o taki kredyt. Aby taki kredyt na dom z dopłatami rządowymi otrzymać trzeba spełniać określone warunki. Mimo wsparcia rządowego to jednak bank pożycza pieniądze, rząd jedynie w ramach tego projektu dopłaca do odsetek /50%/ od oprocentowania tego preferencyjnego kredytu. Program \\\”rodzina na swoim\\\” zakłada, że dopłaty będą kontynuowane przez 8 kolejnych lat, później kredytobiorca będzie już musiał sam sobie radzić. Tak czy inaczej rządowe wsparcie w dużej mierze decyduje o podjęciu decyzji o staranie się o taki kredyt na dom.

  Prawdą jest, że kredyt z dopłatami \\\”rodzina na swoim\\\” w wielu przypadkach zadecydował o decyzji kupna mieszkania. Ale okazuje się, że nie tylko ten program pomaga w spłacie zaciągniętych kredytów. Dopłatami do kredytów od sierpnia ubiegłego roku objęte są także osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, utraciły pracę i teraz nie są w stanie go spłacać.

  Być może nie wszyscy wiedzą, że dla takich osób dopłaty funkcjonują już od 5 sierpnia ur. Jest to możliwe na mocy ustawy z 19 czerwca 2009 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które po 1 lipca 2009 r. utraciły pracę. Osoby takie powinny być zarejestrowane w urzędach pracy jako osoby bezrobotne i mieć zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Na pomoc nie mogą natomiast liczyć ci, którzy utracili pracę w wyniku rozwiązania umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron, z powodu wypowiedzenia przez pracownika pracy, lub gdy został zwolniony ze swojej winy. Zainteresowanie programem \\\”rodzina na swoim\\\” jest bardzo duże, dlatego też program ten będzie kontynuowany również w 2010 roku. Jest więc jeszcze sporo na złożenie takiego wniosku. Najprawdopodobniej zasadniczo nie zmienią się zasady skorzystania z takich kredytów. Nadal nie zapadła decyzja w sprawie udziału w tym programie singli. Cały czas rząd zwleka z podjęcie decyzji w tej sprawie. No i sprawa najważniejsza, nadal rozważana jest możliwość wyłączenia z tego programu mieszkań z rynku wtórnego. A właśnie najwięcej starających się o kredyty z dopłatami zainteresowanych jest właśnie tym rynkiem.

   

   

   

   

  Leave a Reply

  You must be logged in to post a comment.